#

LEPSZE OBLICZE SIECI

Aplikacja mobilna vs. strona w wersji lajt

Im dynamiczniej rozwija się mobilny Internet, tym więcej narzedzi dostępnych jest dla Internautów surfujących po sieci za pomocą smartfonów. Czym innym są jednak strony w wersji lajt, czym innym mobilne aplikacje. Oba rozwiązania są ciekawe i warte uwagi.

Aplikacje mobilne to programy tworzone pod określony system operacyjny. Dają one użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości, oraz niejako rozszerzają funkcjonalność telefonu. Dostęp do nich wymaga zainstalowania oprogramowania pobranego ze specjalnych sklepów internetowych lub stron mobilnych. Ich użytkowanie nie pociąga za sobą jednak konieczności dostępu do sieci. Aplikacje są zapisywane w pamięci telefonu, zaś na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni skrót pozwalający na bezpośredni dostęp do programu. Rozwiązania te są o tyle korzystne, że nie narażają użytkownika na ciągłe połączenie z siecią, a więc nie zużywają transferu danych. Co więcej mogą wykorzystywać funkcjonalność wszytskich kluczowych narzedzi telefonu, a więc aparatu fotograficznego, GPS, czy SMS-ów. Interfejs aplikacji można w łatwy sposób dopasować do wyglądu interfejsu systemu, tak, by maksymalnie ujednolicić wygląd menu, widgetów i okien dialogowych. Minusem jest z pewnością konieczność uprzedniego instalowania aplikacji – użytkownik nie ma dostępu do programu od razu, poza tym, inne oprogramowanie będzie odpowiednie do każdego z systemów operacyjnych.

z kolei strony w wersji lajt, to nic innego, jak mobilne formy tradycyjnych stron desktopowych. Użytkownik łączy się z nimi z poziomu przegladarki internetowej, nie musi więc instalować na telefonie dodatkowego oprogramowania. Mimo to, przeglądanie witryny pociąga za sobą konieczność podłączenia do sieci oraz związany z tym transfer danych. Oznacza to, że otwarcie (wczytanie się) lajtowej strony zajmuje często więcej czasu niż uruchomienie aplikacji.

Jakkolwiek rozwiązania te różnią się od siebie pod wieloma względami, nie należy ich rozpatrywać jako narzędzi konkurencyjnych. Strony mobilne mają za zadanie zaznajomić użytkownika z konkretną treścią, lub pozwolić na zarządzanie swoimi pieniędzmi czy pocztą z poziomu Internetu. Aplikacje natomiast stanowią narzędzia, które niejako rozwijają funkcjonalność telefonu, nawet wówczas, gdy użytkownik nie jest podłaczony do sieci. Dzieki temu informacje czy dane są pobierane na żądanie, w chwili gdy użytkownik połączy się z Internetem np. przez Wi-Fi, a następnie zapisywane na kartę pamięci w celu późniejszego odtworzenia.

#
KLIENCI O NAS

Referencje

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Zamów wycenę