#

LEPSZE OBLICZE SIECI

Co trzeba wiedzieć o programach typu Open Source?

Na popularyzację tego rozwiązania ma wpływ odejście od postrzegania programów Open Source jako niepewnych i wadliwych. Wśród firm oraz klientów biznesowych górę biorą takie argumenty, jak wysoka elastyczność, dostęp na żądanie, zdecydowanie niższe koszty oraz niezależność od dostawcy. Aplikacje o otwartym kodzie źródłowym cenione są w szczególności, przez użytkowników urządzeń mobilnych, a także tych, którzy przenoszą część swoich zasobów do chmury.

Jedną z głównych zalet aplikacji o ogólnodostępnym kodzie źródłowym, jest stale zwiększające się bezpieczeństwo. Luki są naprawiane dość szybko dzięki interwencji internautów, którzy mają możliwość przeglądania kodu źródłowego jądra systemu i wyłapywania ewentualnych błędów. Z tego też względu wynika kolejny plus – oprogramowanie rozwijane przez tysiące niezależnych deweloperów, jest z reguły znacznie bardziej dostosowane do potrzeb klientów o różnych i bardzo szerokich oczekiwaniach. Użytkownicy sami mogą wzbogacać lub modyfikować tego typu aplikacje o nowe funkcjonalności. Przerobienie oprogramowania na odpowiadające indywidualnym potrzebom jest zwykle tańsze niż pisanie go od zera. Natomiast produktów komercyjnych nie da się przerobić. Warto również wspomnieć o tym, że aplikacje tego typu nie nakładają na użytkowników konkretnych wymogów, co do parametrów sprzętowych oraz wydajności systemów.

Programy Open Source dodatkowo cechują się większą elastycznością pod względem współpracy z innymi aplikacjami – komunikacja oraz wymiana danych dzięki uniwersalizacji standardów przebiega tu szybciej i łatwiej, niż ma to miejsce w przypadku rozwiązań komercyjnych. Eliminujemy przy tym często kosztowne prace związane z dopasowaniem infrastruktury IT, czy aktualizacji programów.

Oprogramowanie ma również swoje minusy. Podstawowy problem stanowi nieznajomość obsługi aplikacji Open Source, brak wsparcia technologicznego po stronie dostawcy np. w procesie wdrażania oprogramowania w firmie, a także obawy związane z kwestiami prawnymi i brakiem posiadania odpowiednich licencji.

#
KLIENCI O NAS

Referencje

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Zamów wycenę